BİZ KİMİZ

HİKAYE NASIL BAŞLADI?

Ahu Serter: Sanayici bir ailenin iki kızından biriyim. Anne tarafından bakınca, bizim aileye beş kuşaktır hiç erkek uğramadı. Ben de bu kuralı bozmadım ve üç kız çocuk doğurdum. Kız annesi olarak kadınlar için bir şeyler yapmam gerektiğini hissettim. Biz şahane kadınlarla çevrili bir ailede büyüdük ama Türkiye’de kadın hala en büyük toplumsal sorunlardan biriydi. Benim en iyi bildiğim iş ise para kazanmaktı. Kadınların ekonomik olarak güçlenmesi problemini sahiplendim ve bu konuda bir sosyal girişim başlatmaya karar verdim. Üçüncü kızım adını Game of Thrones’un ilk bölümlerindeki güçlü kız Arya Stark’tan alıyordu. Sosyal girişimin adı da Arya olacaktı. Yıl 2013’tü.

Münteha Adalı: Urfalı bir ailenin sekizinci kızıyım. Adımın anlamı, sonuncu. Genç kızlığımda İstanbul’a taşındık. Üniversiteyi dışarıdan bitirdim, bankada çalıştım, kendi temizlik şirketimi kurdum. KAGİDER gibi kuruluşlarda çalıştım. İnsanlar üzerinde etki yaratabildiğimi gördüm ve bu alanı genişletmek istedim. Yıl 2013’tü.

Deniz Duygu: Üniversitede matematik okuyup dört sene denetim ve finans yaptıktan sonra bir sosyal sorumluluk projesi olan ilk şirketimi kurdum. İki sene sonra ortağıma devrettim. Hem kurumsal, hem girişimcilik, hem de sosyal sorumluluk tecrübem vardı. Bütün bunlarla ne yapabilirim diye düşünüyordum. Yıl 2013’tü.

...


Ahu: Yatırım yapacak şirket ararken Deniz’le tanıştım. Kadın girişimcilere yatırım yapmak istiyorum, bunları finansal olarak inceleyecek birini arıyorum, benimle çalışır mısın, dedim. Kabul etti. O dönem aynı sitede oturduğumuz ve birbirimizi uzaktan bildiğimiz Münteha ile asansörde tanıştık. Geçmiş deneyimlerimiz çok farklıydı, bundan etkilendik, zıt kutuplar misali birbirimizi çektik.

Münteha: Üçümüz bir akşam Ahu’nun evinde toplandık. Hedefimiz aynıydı: Kadınlar kendi işlerini kuracak, biz onlara yatırım bulacağız. Böylece güçlenmelerini sağlayacağız. İkisi bilgisayarlarına kapandılar, harıl harıl bir şeyler yazmaya başladılar. Aksiyon kadınıyım. Hemen harekete geçmek isterim. “Hemen kafanızı kaldırmazsanız ben gidiyorum” dedim. Tabii ki gideceğim filan yoktu. Tam olmam gereken yerdeydim, nereye gidecektim!

Deniz: Başlangıçta kendimize bir sürü hedef koyduk. Ekonomik sarsıntıların hiç eksik olmadığı ülkemizde bunlara ulaşmanın hiç kolay olmadığını gördük, hedefleri defalarca gözden geçirdik. Dükkanı kapatıp gitmek için çok sebep vardı, biz direnmeyi ve devam etmeyi seçtik. Bu sayede birçok kadına dokunabildik.

Arya yıllar içinde büyüdü. 7 startup’a 2 Milyon Euro yatırım yaptı. 300’den fazla etkinlikte 1000’den fazla girişimciyle buluştu. 25 bin kişiyle sosyal medya üzerinden etkileşim yarattı.İletişim ağına 5000’den fazla kadın ve kadın dostu erkeği ekledi. Yıl 2019. Birlikte daha güçlüyüz ve yolumuza devam ediyoruz,


EKİP

Yönetim Kurulu


YATIRIMCILARArya Kadın Yatırım Platformu, Türkiye’nin ilk kadın odaklı yatırım platformudur. Arya; kadın girişimcilere yatırım, etkinlik, eğitim, mentörlük ve network sağlayan birliktelik zekası platformudur. Arya liderleri; vakti, tecrübesi, networkü ve/veya sermayesiyle kadın girişimcilere yatırım yapan başarılı kadın ve erkeklerdir. Arya’da yatırım yalnızca para ile yapılmaz. Networkümüzde bulunan ve kadın girişimcilere destek olmak isteyen herkes aklı, bilgisi, deneyimi, zamanı ve parası ile yatırım yapabilir. Amacımız Türkiye’de kadın girişimci ve yatırımcı ekosistemini büyütmek, daha güçlü ve etkili kadın şirketleri olması, kadınların yatırımcı kimlikleri ile de ön planda olması ve kadın yatırımcı sayısının çoğalmasıdır.

Arya Logosunun Hikayesi


Arya logosundaki gibi Arya’daki herkes birbirinden farklıdır. Birbirinden farklı renkte büyüklü küçüklü toplar hepimizin birbirimizden farklı olsak da farklı etki alanlarına, bazılarımızın daha fazla bazılarımızın daha az katkıları olsa da bir araya gelince kocaman bir bütünlük oluşturduğumuzu ve farklılıkların tadını çıkarmamız gerektiğini temsil ediyor. Tek başımıza kendimize yetebiliriz ya da en fazla belli bir alana kadar ulaşabiliriz. Ancak paylaşarak çoğalmaya inananlar bir bütünün parçası olarak farklı kaynaklarla birleşir ve hem kendi etki alanını genişletir hem birliktelik zekasına katkı sağlarlar. Bu farklı büyüklük ve renklerdeki arya topları gibi Aryalılar da bir bütünü oluşturur ve bazı değerler etrafında bir araya gelmiş, bu değerleri benimseyip uygulayan kişilerden oluşur. Bu değerlere göre;
Aryalılar Açıktır
Tek bir doğru olmadığını bilir, değişime, yeni bakış açılarına ve geri bildirimlere açıktır. Empati kurabilir, ve konuşmak için konuşmaz, anlamak için dinler.
Aryalılar Güvenilirdir
Verdiği sözün sorumluluğunu alır. Kararlarını ego ve kişisel çıkarlarına göre değil, prensiplerine göre verir.
Aryalılar Girişkendir
İmkansızlıklara takılmaz, kaynak yaratır. Başkalarının görmediği fırsatları görür. Deneyip yanılmaktan ve risk almaktan korkmaz.
Aryalılar Cesurdur
Kendi ayakları üstünde hem eylenmeyi hem çok çalışmayı bilir. Sevdikleri ve inandıkları için savaşır, mücadele eder. Başkalarının kurallarıyla değil, kendi vizyonuyla hayatını tasarlar.
Aryalılar Samimidir
Kendine hastır, kendini olduğu gibi benimser, otantikliğine sarılır ve çeşitliliğin güçlenerek büyümek olduğunu bilir. Geri bildirimleri yapıcı ve samimidir.
Aryalılar Yaratıcıdır
Yoktan var eder, hem kavramsal hem de estetik konularda yaratıcıdır. Kadere değil gücüne inanır, birisinin ona bir şey vermesini beklemez, kendine alan açar.
Aryalılar Etki Yaratır
Başarılı olmayı sever ama başka hayatlara dokunmayı ve pozitif etki yaratmayı da ister. Sosyal sorumluluğu güçlüdür. Çok çalışır ve başarısını ölçer, değişime öncülük eder.
Aryalılar Paylaşımcıdır
Gücün paylaştıkça çoğaldığını bilir, verici olmak ondan bir şey eksiltmez, hatta onu zenginleştirir. Vermeyi kabul ettiği kadarını teklif eder, birliktelik zekâsına inanır ve çevresindeki insanları parlatarak parlamayı seçer.

BİZDEN HABER AL

.

Kişisel Verilerin Korunması Politikasını okudum ve kabul ediyorum.