BİZ KİMİZ

HİKAYE NASIL BAŞLADI?

Ahu Serter: Sanayici bir ailenin iki kızından biriyim. Anne tarafından bakınca, bizim aileye beş kuşaktır hiç erkek uğramadı. Ben de bu kuralı bozmadım ve üç kız çocuk doğurdum. Kız annesi olarak kadınlar için bir şeyler yapmam gerektiğini hissettim. Biz şahane kadınlarla çevrili bir ailede büyüdük ama Türkiye’de kadın hala en büyük toplumsal sorunlardan biriydi. Benim en iyi bildiğim iş ise para kazanmaktı. Kadınların ekonomik olarak güçlenmesi problemini sahiplendim ve bu konuda bir sosyal girişim başlatmaya karar verdim. Üçüncü kızım adını Game of Thrones’un ilk bölümlerindeki güçlü kız Arya Stark’tan alıyordu. Sosyal girişimin adı da Arya olacaktı. Yıl 2013’tü.

Münteha Adalı: Urfalı bir ailenin sekizinci kızıyım. Adımın anlamı, sonuncu. Genç kızlığımda İstanbul’a taşındık. Üniversiteyi dışarıdan bitirdim, bankada çalıştım, kendi temizlik şirketimi kurdum. KAGİDER gibi kuruluşlarda çalıştım. İnsanlar üzerinde etki yaratabildiğimi gördüm ve bu alanı genişletmek istedim. Yıl 2013’tü.

Deniz Duygu: Üniversitede matematik okuyup dört sene denetim ve finans yaptıktan sonra bir sosyal sorumluluk projesi olan ilk şirketimi kurdum. İki sene sonra ortağıma devrettim. Hem kurumsal, hem girişimcilik, hem de sosyal sorumluluk tecrübem vardı. Bütün bunlarla ne yapabilirim diye düşünüyordum. Yıl 2013’tü.

...


Ahu: Yatırım yapacak şirket ararken Deniz’le tanıştım. Kadın girişimcilere yatırım yapmak istiyorum, bunları finansal olarak inceleyecek birini arıyorum, benimle çalışır mısın, dedim. Kabul etti. O dönem aynı sitede oturduğumuz ve birbirimizi uzaktan bildiğimiz Münteha ile asansörde tanıştık. Geçmiş deneyimlerimiz çok farklıydı, bundan etkilendik, zıt kutuplar misali birbirimizi çektik.

Münteha: Üçümüz bir akşam Ahu’nun evinde toplandık. Hedefimiz aynıydı: Kadınlar kendi işlerini kuracak, biz onlara yatırım bulacağız. Böylece güçlenmelerini sağlayacağız. İkisi bilgisayarlarına kapandılar, harıl harıl bir şeyler yazmaya başladılar. Aksiyon kadınıyım. Hemen harekete geçmek isterim. “Hemen kafanızı kaldırmazsanız ben gidiyorum” dedim. Tabii ki gideceğim filan yoktu. Tam olmam gereken yerdeydim, nereye gidecektim!

Deniz: Başlangıçta kendimize bir sürü hedef koyduk. Ekonomik sarsıntıların hiç eksik olmadığı ülkemizde bunlara ulaşmanın hiç kolay olmadığını gördük, hedefleri defalarca gözden geçirdik. Dükkanı kapatıp gitmek için çok sebep vardı, biz direnmeyi ve devam etmeyi seçtik. Bu sayede birçok kadına dokunabildik.

Arya yıllar içinde büyüdü. 7 startup’a 2 Milyon Euro yatırım yaptı. 300’den fazla etkinlikte 1000’den fazla girişimciyle buluştu. 25 bin kişiyle sosyal medya üzerinden etkileşim yarattı.İletişim ağına 5000’den fazla kadın ve kadın dostu erkeği ekledi. Yıl 2019. Birlikte daha güçlüyüz ve yolumuza devam ediyoruz,


EKİP

İCRA KURULU


YATIRIMCILAR


BİZDEN HABER AL

.

Kişisel Verilerin Korunması Politikasını okudum ve kabul ediyorum.