YATIRIM AL

ARYA GİRİŞİMCİSİ OLMAK

Yüksek büyüme potansiyeli ve en az bir ortağı kadın olan start upları Arya'ya başvurabilir.

Yatırım süreci, yaklaşık 6-12 ay sürebilir. Bir girişim, ön değerlendirmeyi başarıyla geçtikten sonra ya yatırım hazırlık hızlandırma programına alınır ya da izleme ve yatırımcı sunum sürecine girer.

Girişimciyi daha yakından tanımak için belirlenen hedeflerle en az 3 ay takip edilerek performansı değerlendirilir.

Bize başvuran tüm girişimcilere fayda sağlamak, bizim için önemli. Bu yüzden Arya'dan yatırım alma sürecinin her bir adımı, bir öğrenme ve geribildirim olanağı olarak tasarlanmıştır.

Süreciniz yatırım ile sonuçlanmasa da bu süre zarfında faydalı geri bildirimler ve yatırımcılardan mentorluk alabilirsiniz. Yatırım alan girişimlere, iş geliştirme ve dijital strateji alanında destekler sağlanır, portföy mantığında şirketler birbirlerini destekler, faydalı tanıştırmalar yapılır. Arya gibi bir platformun parçası olmanın gücünü arkanıza alırsınız.

YATIRIMA HAZIR MISIN?

Yatırım almak zor bir süreçtir. İstatistiklere göre fon arayan 100 girişimciden sadece 1'i başarılı oluyor. Yatırım alma şansını artırmak için yanındayız ancak doğru zamanlama, doğru network ve birçok püf noktasını seninle paylaşmadan önce, bu 6-12 ay sürecek olan zorlu yolculuğu göze almak istediğinden, başkasına hesap vermeye, ortaklık yapmaya hazır ve şirketinin melekler yatırımcılar için cazip bir pozisyonda olduğundan emin ol. Emin değilsen senede bir kaç kez verilen AGGS: Yatırıma Hazırlık Eğitimi bu aşama için çok uygun olabilir. Eğitim takvimi için tıkla .

DEĞERLENDİRME GÖRÜŞMESİ

Gust.com profilini oluşturduktan sonra; değerlendirme ekibi ile yapacağın toplantıda, hem şirketin ile ilgili geri bildirim alabilir, hem de senin için en uygun bir sonraki adımları konuşabiliriz.

YATIRIMA HAZIRLIK HIZLANDIRMA PROGRAMI

Yatırıma uygun ancak kendini henüz hazır hissetmiyorsan, Türkiye’nin tek yatırıma hazırlık hızlandırma programı olan Arya Retreat Pitching Challenge (ARPC)'ye başvurabilirsin. Daha fazla bilgi için https://aryawomen.com/portfoy/

İZLEME

Yatırım almak güven inşa etmekten geçer. Yatırım aldıktan sonra olacağı gibi, koyudugunuz hedeflere ulaşabildiğinizi ve bu esnadaki iletişiminizi gözlemlemek de bu güven ilişkisinin oluşturmak ve birbirimizi daha yakından tanımak için çok önemlidir. Bu yüzden yaklaşık 3 aylık bir izleme süresi yatırım sürecimizin bir parçasıdır.

YATIRIMCI GÖRÜŞMELERİ

Online veya yüz yüze yatırımcı buluşmalarında, Arya yatırımcı üyelerine sunum yapabilirsin.

YATIRIM ALMAKLA İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

1Kimler Arya’dan yatırım alabilir?
Öncelikle ekibinde cinsiyet çeşitliliği bulunan yani ortaklardan en az biri kadın olan yüksek büyüme potansiyeline sahip şirketlere yatırım yapıyoruz. Ayrıca sunulan hizmet ya da ürünün pazarda kabul görmüş olması (cirosu olması) ve en azından bir müşteri kazanım kanalının bulunması yatırım alma şansını artırır. Yüksek teknoloji girişimleri biraz daha erken aşamada başvurabilir, ancak en azından POC (Proof of Concept) aşamasını geçmiş olmalı.
2“Kadın odaklı”dan kastınız nedir?
Vizyon ve misyonumuz gereği, kadın liderliğindeki şirketlerin büyümesi için çalışıyoruz. Bu nedenle yatırım yaptığımız girişimlerde en az bir kadın ortak şartı arıyoruz. Kadınların yatırım arayışında onlara rahatlıkla ulaşılabilecekleri ve onları anlayan, iş odaklı bir platform sunmaya çalışıyoruz. Cinsiyet çeşitliğine önem veren ve kadın-erkek eşitliğinin bulunduğu şirketler sadece erkeklerden oluşan ekiplere göre daha yüksek performans gösteriyor. Bu nedenle cinsiyet çeşitliliğine ve eşitliğe önem veren şirketlerde daha fazla potansiyel gördüğümüz için kadınların ekipte aktif yer aldığı şirketleri tercih ediyoruz.
3Yatırım dışında kadınları güçlendirme programlarında neler var?
İyi girişimleri doğru yatırımcılarla buluşturma dışında networking etkinliklerimiz ve çeşitli düzeylerdeki eğitim programlarımızla, girişimci kadınları bilgi ve network desteği ile güçlendiriyoruz. Her ay Online Arya Girişimci Gelişim Serisi eğitimlerimizle girişimcilerin öğrenmeye ihtiyaçları olan farklı konularda bilgi alması ve sorularına yanıt bulmasını sağlıyoruz. Arya İş Atölyeleri ile kendi işinin sahibi kadınlara özgü problemlerin çözümlerini buluyoruz. Mentorluk programlarımızla Arya Liderlerimizin uzmanlık alanlarını girişimcilerimiz için kullanmasına aracılık ediyoruz. Her yıl Mart ayında özel olarak seçilen girişimcileri yatırımcı karşısına çıkmaya hazırlayan Arya Hızlandırma Programı açıyoruz. Burada çeşitli eğitimler ve mentorlukle girişimcileri geliştiriyoruz. Finale kalanları Arya Retreat'te yatırımcı karşısına çıkararak girişimlerini yatırımcılara sunmalarını sağlıyoruz.
4Yatırım alma süreçlerinde girişimcilerden beklentileriniz nelerdir?
Yatırım alma süreci bir ilişki yönetim sürecidir, buna uzun vadeli bakmak gerekir. Yatırımcıdan paradan önce fikir alması ve geribildirim almaya açık olması gerekir. Gelişime ve değişime açık olan, profesyonelce yaklaşan bir girişimci profilinin yatırım alma olasılığı fazladır.
5Başka yatırım platformları ile ortak yatırımlar yapıyor musunuz?
Arya olarak Uplifers ve Tutumlu Anne girişimlerimize Galata Business Angels ile birlikte, Naturansa yatırımımıza ise Silikon Vadisi'nde bulunan Draper Ventures ile ortak yatırım yaptık. Çeşitli melek ağları ve şirketlerle ortak yatırım yapıyor ve güç birliğine inanıyoruz.
6Girişimimiz hangi süreçteyken melek yatırımcıya uygun?
Yatırımcıyı bu işi büyütmeye hazır olduğuna ikna edebileceğiniz her aşama, yatırım sürecinde elinizi güçlendirir. Dolayısıyla, her müşteri kanalı geliştirdiğinizde, cironuz yükseldikçe, operasyonel problemleri çözdükçe ve iş somutlaştıkça yatırım alma şansınız yükselir. Şunu da unutmayın, her iş yatırım alabilir ama herkes her işin yatırımcısı olmaz. Müşterileri tanımladığımız gibi doğru yatırımcıyı da tanımlayıp ona doğru zamanda gitmek önemlidir.

GİRİŞİMCİ BAŞVURUSU

Girişim Profilinizi Gust üzerinden oluşturup bir görüşme için bize mail atın.


Kişisel Verilerin Korunması Politikasını okudum ve kabul ediyorum.

Profilini Oluştur