İLETİŞİM

BİZE ULAŞIN

 

Bizden Haberdar Olun

Her ayın ilk cuması gönderdiğimiz bültenlerimizle etkinliklerden, duyurulardan ve üyelerimizden haberdar olmak için formu doldurmanız yeterli. Kişisel Verilerin Korunması Politikası’nı okumak için tıklayınız.

Kişisel Verilerin Korunması Politikasını okudum ve kabul ediyorum.

SIKÇA SORULANLAR

1Arya nedir?
Türkiye’nin ilk kadın odaklı yatırım platformuyuz. Kadın girişimciliğinin gelişmesinin yanında, yatırımcı kadın sayısının artmasının da değişim ve ilerlemedeki rolüne inanan bir sosyal girişimiz. Ne yaptığımızı daha iyi anlamak ister misin? Buraya tıkla.
2Kimler Arya’dan yatırım alabilir?
Öncelikle ekibinde cinsiyet çeşitliliği bulunan, yani ortaklardan en az biri kadın olan yüksek büyüme potansiyeline sahip şirketlere yatırım yapıyoruz. Ayrıca sunulan hizmet ya da ürünün pazarda kabul görmüş olması (cirosu olması) ve en azından bir müşteri kazanım kanalının bulunması yatırım alma şansını artırır. Yüksek teknoloji girişimleri biraz daha erken aşamada başvurabilir, ancak en azından POC (Proof of Concept) aşamasını geçmiş olmalı. Yatırım başvurusu için tıkla .
3“Kadın odaklı”dan kastınız nedir?
Vizyon ve misyonumuz gereği, kadın liderliğindeki şirketlerin büyümesi için çalışıyoruz. Bu nedenle yatırım yaptığımız girişimlerde en az bir kadın ortak şartı arıyoruz. Kadınların yatırım arayışında onlara rahatlıkla ulaşılabilecekleri ve onları anlayan, iş odaklı bir platform sunmaya çalışıyoruz. Cinsiyet çeşitliğine önem veren ve kadın-erkek eşitliğinin bulunduğu şirketler sadece erkeklerden oluşan ekiplere göre daha yüksek performans gösteriyor. Bu nedenle cinsiyet çeşitliliğine ve eşitliğe önem veren şirketlerde daha fazla potansiyel gördüğümüz için kadınların ekipte aktif yer aldığı şirketleri tercih ediyoruz.
4Yatırım dışında kadınları güçlendirme programlarında neler var?
İyi girişimleri doğru yatırımcılarla buluşturma dışında networking etkinliklerimiz ve çeşitli düzeylerdeki eğitim programlarımızla, girişimci kadınları bilgi ve network desteği ile güçlendiriyoruz. Her ay Online Arya Girişimci Gelişim Serisi eğitimlerimizle girişimcilerin öğrenmeye ihtiyaçları olan farklı konularda bilgi alması ve sorularına yanıt bulmasını sağlıyoruz. Arya İş Atölyeleri ile kendi işinin sahibi kadınlara özgü problemlerin çözümlerini buluyoruz. Mentorluk programlarımızla Arya Liderlerimizin uzmanlık alanlarını girişimcilerimiz için kullanmasına aracılık ediyoruz. Her yıl Mart ayında özel olarak seçilen girişimcileri yatırımcı karşısına çıkmaya hazırlayan Arya Hızlandırma Programı açıyoruz. Burada çeşitli eğitimler ve mentorlukle girişimcileri geliştiriyoruz. Finale kalanları Arya Retreat'te yatırımcı karşısına çıkararak girişimlerini yatırımcılara sunmalarını sağlıyoruz.
5Yatırım alma süreçlerinde girişimcilerden beklentileriniz nelerdir?
Yatırım alma süreci bir ilişki yönetim sürecidir, buna uzun vadeli bakmak gerekir. Yatırımcıdan paradan önce fikir alması ve geribildirim almaya açık olması gerekir. Gelişime ve değişime açık olan, profesyonelce yaklaşan bir girişimci profilinin yatırım alma olasılığı fazladır.
6Girişimimiz hangi süreçteyken melek yatırımcıya uygun?
Yatırımcıyı bu işi büyütmeye hazır olduğuna ikna edebileceğiniz her aşama, yatırım sürecinde elinizi güçlendirir. Dolayısıyla, her müşteri kanalı geliştirdiğinizde, cironuz yükseldikçe, operasyonel problemleri çözdükçe ve iş somutlaştıkça yatırım alma şansınız yükselir. Şunu da unutmayın, her iş yatırım alabilir ama herkes her işin yatırımcısı olmaz. Müşterileri tanımladığımız gibi doğru yatırımcıyı da tanımlayıp ona doğru zamanda gitmek önemlidir.
7Başka yatırım platformları ile ortak yatırımlar yapıyor musunuz?
Arya olarak Uplifers ve Tutumlu Anne girişimlerimize Galata Business Angels ile birlikte, Naturansa yatırımımıza ise Silikon Vadisi'nde bulunan Draper Ventures ile ortak yatırım yaptık. Çeşitli melek ağları ve şirketlerle ortak yatırım yapıyor ve güç birliğine inanıyoruz.
8Melek yatırımcı ne demek?
Melek yatırım şahsi paranızla bir şirkete iştirak etmektir. Yüksek risk içerir. Melek yatırım adından da anlaşılacağı gibi içinde biraz iyilik yapmayı barındırır ancak bu sırada biraz para kazanırken o girişimlerden de bir şeyler öğrenmenizi sağlar. Hem sermaye hem de bilgi ve birikiminizi koyarak bir şirketin büyümesine eşlik ederken aynı zamanda siz de o girişimden yeni bir dünyayı öğrenirsiniz. Melek yatırımcılar büyüme potansiyeli yüksek olan girişimlere yatırım yaparlar, girişime bir anlamda can suyu olurlar ve girişim büyüdüğünde hisseleri de değerlenir.
9Kimler melek yatırımcılar olabilir?
Bir girişime sermaye ve deneyimini koyabilecek herkes melek yatırım yapabilir. Melek yatırımda bireysel sermayenizle, riske atabileceğiniz miktarda yatırım yaparak yeni tecrübeler edinmek için büyüyen bir girişimin parçası olabilirsiniz. Melek yatırımcılık bireysel bazda yapılır. Lisans alma şartı aranmaz. Ancak Hazine Bakanlığı'nın vergi avantajından yararlanıp lisans almak için yüksek gelir sahibi olmak (yıllık gelirinizin 200 bin TL’den fazla ya da toplam varlıklarızın 1 milyon TL’den fazla olması) veya tecrübeli yatırımcı olmanız gerekmektedir.
10Minumum, maksimum yatırım tutarınız var mı?
Yatırım miktarı her şirkete, şirketin aşamasına ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Genel olarak şirketlere yapılan melek yatırım 100.000 ile 300.000 dolar civarında değişmektedir.
11Yatırımcı olmak için ne yapmam gerek?
Yatırımcı olma, yani bilgi ve finansal birikiminizin küçük bir parçasını bir start upa yatırma niyetinizin varsa Arya Yatırımcı Üyesi olabilirsiniz. Kendi cinsiyetinden bagimsiz olarak, yatırım portföyünde cinsiyet çeşitliliği isteyen herkes Arya Yatırımcısı olabilir. Sonra bizden biri olur, nasıl bir işe yatırım yapmak istediğinizi düşünmeye, eğitimlere katılmaya ve girişimlerimizi izlemeye başlarsınız. Bir gün kendinizi çok inandığınız bir iş içinde buluverirsiniz. Yatırımcı üyeliğini incelemek ve başlatmak için tıkla .
12Arya da kimler var?
Arya’nın kurucusu Ahu Serter, kurucu ortağı Münteha Adalı. Kuruluşundan itibaren işin başında olan Yönetici Ortak Deniz Duygu. Her biri kendi alanlarında yetkin kadınlardan oluşan sekiz kişilik İcra Kurulumuz . Geçtiğimiz beş yılda yatırım alan girişimler ve girişimcilerimiz . Fatoş Büyükkuşoğlu Güçlü Kadın ödülünü kazanan kadınlar. Arya Gençleri. Türkiye'nin önemli şirketlerinin başında bulunan yönetici kadınlardan oluşan Arya Club. Üyelerimiz ve umarız şimdi de siz. Aramıza katılmak için tıkla .