YATIRIM YAP

ARYA YATIRIMCISI OLMAK

Arya'da hep, "paranızı yatırmadan önce vaktinizi yatırın" diyoruz. Özellikle ilk defa melek yatırım yapacaklar icin kişisel yatırım stratejisini oluşturmak, yapmadan önce yatırım adımlarını deneyimlemek, öğrenmek ve tecrübe edinmek çok önemli. Doğru beklentileri oluşturmak ve iyi bir melek yatırımcı olmak için sürecimiz 4 adımdan oluşuyor.

1. NİYET ET

İlk adım, hayatınıza ve portföyünüze startupları katmaya niyet etmek. deniz@aryawomen.com adresinden veya bu sayfanın en altındaki iletişim formundan Arya Yatırımcısı olma isteğinizi bize ilettiğinizde, ilk fırsatta bir tanışma toplantısı için bir araya gelerek sürece başlayabiliriz.

2. STRATEJİNİ KUR

Tanışma toplantısında birbirimizi daha yakından tanıdıktan sonra, girişimcilerimiz gibi yatırımcılarımıza da bir "canvas" çalışması yapıyoruz. Bu esnada yatırım yapma amacınız, ilginizi çeken sektörler, etik değerleriniz ve daha birçok konuya değinerek, beraber yatırım stratejinizi oluşturuyoruz. Çünkü aradığınızı bulmanın en önemli adımı, ne aradığınızı bilmek.

3. KENDİNİ GELİŞTİR

Stratejimizi oluşturduktan sonra artık kendimizi start upların sermaye tablosunda görmek istediği bir yatırımcı haline getirmekte. İyi bir melek yatırımcı nasıl olunur, teknik ve hukuki know-how biriktirmek ve başkalarının tecrübelerinden faydalanmak için Arya Yatırımcı Eğitim ve Buluşmalarına katılabilirsiniz.

4. YATIRIM YAP

Kendimizi geliştirirken aynı zamanda stratejimizi de gözden geçirip ne istediğimizi bilir hale geleceğiz. Hazır hissettiginizde ve doğru start up'i bulduğunuzda zaten hazır olacaksınız.

Nasıl Başlayabiliriz?1) Yatırımcı Üyemiz olarak; Arya'nın tüm yatırımcı içerik, eğitim, etkinlik ve toplantı gibi aktivitelerinden haberdar olabilirsiniz. Bunun için Arya Üyesi olmanız yeterli. Üye değilseniz hemen buradan üyemiz olabilirsiniz.

2) Open House etkinliklerimizde ve yatırımcılarımızla tanışabilirsiniz. Bir sonraki Open House'a katılmak için tıklayınız.

3) Melek Yatırımcı olmak isteyenlerin ve Yatırımcı Üyelerimizin katıldığı ve senede sadece birer kez düzenlenen Arya Pre-Retreat (Istanbul) ve Arya Retreat (Bodrum) konferanslarımıza katılabilirsiniz. Retreat ve diğer yatirimci buluşmalarımız görüntülemek için etkinlik takvimimize buradan ulaşabilirsiniz.

YATIRIM YAPMAKLA İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

1Melek yatırımcı ne demek?
Melek yatırım şahsi paranızla bir şirkete iştirak etmektir. Yüksek risk içerir. Melek yatırım adından da anlaşılacağı gibi içinde biraz iyilik yapmayı barındırır ancak bu sırada biraz para kazanırken o girişimlerden de bir şeyler öğrenmenizi sağlar. Hem sermaye hem de bilgi ve birikiminizi koyarak bir şirketin büyümesine eşlik ederken aynı zamanda siz de o girişimden yeni bir dünyayı öğrenirsiniz. Melek yatırımcılar büyüme potansiyeli yüksek olan girişimlere yatırım yaparlar, girişime bir anlamda can suyu olurlar ve girişim büyüdüğünde hisseleri de değerlenir.
2Kimler melek yatırımcılar olabilir?
Bir girişime sermaye ve deneyimini koyabilecek herkes melek yatırım yapabilir. Melek yatırımda bireysel sermayenizle, riske atabileceğiniz miktarda yatırım yaparak yeni tecrübeler edinmek için büyüyen bir girişimin parçası olabilirsiniz. Melek yatırımcılık bireysel bazda yapılır. Lisans alma şartı aranmaz. Ancak Hazine Bakanlığı'nın vergi avantajından yararlanıp lisans almak için yüksek gelir sahibi olmak (yıllık gelirinizin 200 bin TL’den fazla ya da toplam varlıklarızın 1 milyon TL’den fazla olması) veya tecrübeli yatırımcı olmanız gerekmektedir.
3Minumum, maksimum yatırım tutarınız var mı?
Yatırım miktarı her şirkete, şirketin aşamasına ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Genel olarak şirketlere yapılan melek yatırım 100.000 ile 300.000 dolar civarında değişmektedir.
4Yatırımcı olmak için ne yapmam gerek?
Yatırımcı olma, yani bilgi ve finansal birikiminizin küçük bir parçasını bir start upa yatırma niyetinizin varsa Arya Yatırımcı Üyesi olabilirsiniz. Kendi cinsiyetinden bagimsiz olarak, yatırım portföyünde cinsiyet çeşitliliği isteyen herkes Arya Yatırımcısı olabilir. Sonra bizden biri olur, nasıl bir işe yatırım yapmak istediğinizi düşünmeye, eğitimlere katılmaya ve girişimlerimizi izlemeye başlarsınız. Bir gün kendinizi çok inandığınız bir iş içinde buluverirsiniz. Yatırımcı üyeliğini incelemek ve başlatmak için tıkla .
5Arya da kimler var?
Arya’nın kurucusu Ahu Serter, kurucu ortağı Münteha Adalı. Kuruluşundan itibaren işin başında olan Yönetici Ortak Deniz Duygu. Her biri kendi alanlarında yetkin kadınlardan oluşan sekiz kişilik İcra Kurulu: Aslı Caner, Ayşe Işıl, Gülcan Demirkol, İdil Türkmenoğlu, Meltem Saral, Rana Özşeker, Tuğba Dedeoğlu Demir, Aslı Şarman, Betül Demiray, Zeynep Güven Ünlü. Geçtiğimiz beş yılda yatırım alan girişimler ve girişimciler. Fatoş Büyükkuşoğlu Güçlü Kadın ödülünü kazanan kadınlar. Arya Gençleri. Türkiye'nin önemli şirketlerinin başında bulunan yönetici kadınlardan oluşan Arya Club. Üyelerimiz ve umarız şimdi de siz. Aramıza katılmak için tıkla .

ARYA YATIRIMCISI OL

Arya Yatırımcılarına katılmak için Arya Üyesi olup asağıdaki formu doldurmanız yeterli. Böylece yatırımcı duyurularımızı ve yatırım davetlerimizi alabilir, yatırımcılara özel etkinlik ve eğitimlerden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin Korunması Politikasını okudum ve kabul ediyorum.